Przeciekające kabiny, niedomykające się drzwi od prysznica, wciąż widoczne ślady po zalaniu. To tylko kilka z wielu bieżących potrzeb odświeżenia szkolnego internatu, zanim powrócą do niego uczniowie.

Wakacje – czas działania

„44 pokoje” – tak nazywa się wakacyjna akcja zorganizowana przez Fundację „Dla Polonii”, powołaną do życia dla wsparcia Kolegium św. Stanisława Kostki. Akcja ma na celu zbieranie funduszy na remont internatu. Jako Szkoła Podstawowa działająca razem z Liceum pod jednym dachem, wspieramy duchowo zbiórkę funduszy na remont internatu dla naszych starszych kolegów i koleżanek.

Zdążyć przed 1 września

W wakacje nie próżnujemy. Działamy i intensyfikujemy siły i środki na to, żeby od września móc ruszyć z nowym rokiem szkolnym. Nasz szkolny kompleks łączy w sobie Przedszkole, Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące. Większość z uczniów po ukończeniu podstawówki, kontynuuje naukę w Kolegium. Dla tej części młodzieży, która przyjeżdża do naszego liceum zza granicy, mamy możliwość zakwaterowania w przyszkolnym internacie. Niestety, wielu trudności na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie przeskoczyć, ale wszystko co tylko jest w naszej mocy, staramy się zrealizować.

Nie jest źle, ale do ideału daleka droga

Wakacje to czas, kiedy uczniowie rozjeżdżają się do rodzin. Pokoje internatu pustoszeją i można wejść do nich z remontami. Czasu jest zatem niewiele, a prac bardzo dużo. Wciąż zmagamy się ze skutkami zalania sprzed dwóch lat. Kilka pokojów wówczas zostało zniszczonych przez wodę lejąca się z pękniętej rury. Ucierpiały elementy wyposażenia, elewacji i rzeczy prywatne naszych uczniów. Choć awaria nie była w żaden sposób przez nas zawiniona i nie mieliśmy wpływu na to, ażeby jej zapobiec, konsekwencje tego wydarzenia spadły właściwie tylko na nas. Borykamy się z nimi po dzień dzisiejszy. Świetlicę z kominkiem już udało się odremontować, choć zostało jeszcze kilka poprawek. Niebawem książki powrócą na półki, a na poduszkach znów będzie można wygodnie odpocząć.

Kto tylko może – pracuje

Tuz przed wakacjami otrzymaliśmy w darze kilkanaście puszek z białą farbą. Za ten prezent jesteśmy ogromnie wdzięczni naszemu Darczyńcy. Mogliśmy dzięki temu odmalować pokoje i tym samym odświeżyć je przed powrotem uczniów. Za malowanie zabrali się wychowawcy. Im najbardziej na sercu leży to, jak będą mieszkać ich podopieczni.

Naprawianie i szpachlowanie po szkodach wyrządzonych przez lejącą się wodę wydawało się nie mieć końca, jednak wreszcie widać rezultaty prac. Do ideału niestety droga daleka.

Oprócz napraw, wykonywanych na bieżąco, potrzeba również wyposażenia, które zużywa się na skutek eksploatacji. Rzeczy materialne nie są wieczne, a muszą służyć mieszkańcom 44 kilkuosobowych pokoi.

Wciąż potrzeba pralki, suszarki mechanicznej, zasłon w oknach, żeby sąsiedzi z bloku na przeciwko nie zaglądali do pokoju, żelazek do wyprasowania codziennych ubrań i mundurków, czajników, aby wieczorem przed snem wziąć łyk ciepłej herbaty, szaf i szafek, które pomieszczą rzeczy osobiste, kołder, materacy – bo stare się już zużyły, stolików do odrabiania lekcji…

Łazienki zdatne do mycia

Jedną z najpilniejszych potrzeb jest jednak remont w łazienkach. Kabiny prysznicowe łączone z różnych, nie zawsze pasujących do siebie elementów – przeciekają. Drzwi w nich nie domykają się. Grzyb atakuje fugi. Takie zastaliśmy wynajmując pomieszczenia, ale nie chcemy, aby nasza młodzież mieszkała w słabych warunkach. Z części kabin woda wycieka i zalega na posadzce. O nieszczęście w takiej sytuacji nie trudno.

Środków na finansowanie wciąż brak

Niestety, środków na sfinansowanie wszystkich przedsięwzięć wciąż brak. Właśnie dlatego, przy współpracy z działającą przy obu szkołach Fundacją „Dla Polonii” zorganizowaliśmy zbieranie funduszy na ten cel. Jeśli więc los naszych podopiecznych leży Państwu na sercu i chcielibyście Państwo pomóc młodzieży z naszego Liceum – zapraszamy do dokonywania wpłat oraz do udostępniania wśród znajomych informacji o akcji. Zbiórka na ten cel, znajduje się na portalu „Zrzutka.pl”, pod nazwą „44 pokoje” .

Link do zrzutki znajdziecie Państwo również tutaj.

Już teraz dziękujemy wszystkim Darczyńcom z całego serca za każdą, choćby najdrobniejszą wpłatę oraz za rozpropagowanie informacji o akcji w różnych środowiskach. Razem, może uda nam się zdążyć przed 1 września. Wierzymy, że nasze wspólne zbieranie funduszy zaowocuje odremontowaniem pomieszczeń, a wtedy dzieła Szekspira opuszczą towarzystwo farb i powrócą na półki.