Świętowanie obchodów Dnia Patrona Szkoły nie zakończyło się na szkolnych uroczystościach, ale każda klasa miała z tej okazji również możliwość wzięcia udziału w wycieczce edukacyjno-integracyjnej. Uczniowie szkoły podstawowej wyjechali więc do Torunia…

Astrofizyka nam nie straszna

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od Centrum Astronomii w Piwnicach, nieopodal Torunia, gdzie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne. Tutaj, czekał już na nas pan przewodnik, który sam jest z zawodu astronomem, więc w rzetelny i przystępny sposób opowiedział nam o pracy tym miejscu. Obserwatorium jest ośrodkiem należącym do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Miejsce to na co dzień pomaga w kształceniu studentom oraz służy badaniom naukowym i obserwacji kosmosu. Dzięki wycieczce jak ta i my mogliśmy dowiedzieć się więcej na temat prac związanych z badaniem wszechświata. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu oraz mogliśmy z bliska zobaczyć teleskopy.

„Gotyk na dotyk”

W dalszej części naszej wycieczki pojechaliśmy do Torunia. Tutaj zaplanowane było zwiedzanie miasta pod hasłem „Gotyk na dotyk”. Osobiście mogliśmy doświadczyć piękna tego miasta z jego wyjątkowymi zabytkami. Niektóre z nich pamiętają jeszcze czasy Mikołaja Kopernika i tym samym należą do najstarszych gotyckich budowli w Polsce. Postawione z rozmachem, zaliczane do najwybitniejszych osiągnięć okresu średniowiecza, do dziś budzą podziw i szacunek dla kunsztu, precyzji i solidności z jaką zostały wykonane. Ze względu na tę gotycką architekturę, zachowaną w świetnym stanie po dziś dzień, toruńska starówka wpisana została na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Do niezapomnianych atrakcji należy również nasza wizyta w Urzędzie Marszałkowskim województwa kujawsko-pomorskiego.

Piernikowy świat

Po takiej dawce ruchu na świeżym powietrzu, i porcji nowych informacji z dziedziny nauki, sztuki i kultury, przyszedł czas na to, żeby zatroszczyć się o nasze ciała… Obiad z deserem smakował wyjątkowo dobrze, ale nie był zwieńczeniem atrakcji tego dnia. Czekała na nas bowiem jeszcze niespodzianka: pieczenie pierników. Oprócz znanego na całym świecie naszego wybitnego rodaka – Mikołaja Kopernika, bardzo dobrze zachowanych gotyckich budowli, Toruń słynie jeszcze z przepysznych ciasteczek zwanych piernikami.

Tak więc poznaliśmy historię piernika oraz największych smakoszy tychże specjałów. A wśród nich znalazł się nawet Jan Paweł II! I każdy z nas miał okazję tego dnia upiec swój własny piernik!