Jesień to czas zadumy i refleksji, również za sprawą uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienia wszystkich zmarłych.

Ci, o których może nikt już nie pamięta
Podczas Koła Zajęć Artystycznych, uczniowie przy współpracy z nauczycielkami j. polskiego w naszej szkole, własnoręcznie przygotowali wiązanki i wieńce, które później zawieźli na warszawski Cmentarz Powązkowski. Tam, na tzw. „Łączce” uczcili pamięć poległych w czasie II wojny światowej oraz zamordowanych w mokotowskim więzieniu w latach 1945 – 1956.
Uczniowie przy grobach prezentowali treści o życiu i działaniach przeciwko Niemcom i ich oddaniu i poświeceniu życia za Ojczyznę. W nawiązaniu do lektury Kamińskiego „Kamienie na szaniec” odwiedzili groby „Alka”, „Rudego” i „Zośki”.
Nie wszystkie mogiły na „Łączce” są opisane. Niektóre z nich pozostają wciąż opuszczone i zaniedbane. Zdjęcia z prac rekonstrukcyjnych wstrząsnęły młodzieżą – ofiary represji, których ciała do tej pory nie zostały odnalezione, opatrzone są zdjęciami i informacją, że wciąż czekają na znalezienie. Niektóre groby nie mają nikogo, kto by odwiedził pochowane w nich ciała bohaterów i męczenników. I choć wiemy, że ich przecież już tam nie ma, że radują się życiem wiecznym, to w tym ziemskim wydźwięku chcemy powiedzieć światu, że nasza pamięć o nich i o ich bohaterskich czynach nie umarła, że żyje w nas wdzięczność za ich poświęcenie i ofiarę, że pamiętamy o ich duszach w naszych modlitwach.

