Tegoroczne uroczystości rozpoczynające rok szkolny uświetnili swoją obecnością: Pierwsza Dama Rzeczypospolitej – Agata Kornhauser-Duda oraz Minister Edukacji – Dariusz Piontkowski.

Nietypowe zakończenie wakacji

W sobotę, 31 sierpnia Mszą św. w kościele pw. świętego Kazimierza przy ul. Chełmskiej zawierzyliśmy rozpoczynający się rok szkolny bożemu prowadzeniu. Po Eucharystii, przeszliśmy do budynku szkoły, gdzie w auli mogliśmy wziąć udział w pozostałych częściach uroczystości.

Wśród zaproszonych gości zaszczycili nas swoją obecnością: p. Agata Kornhauser-Duda – Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej, p. Dariusz Piontkowski – Minister Edukacji Narodowej, ks. prałat Józef Maj – z zarządu Fundacji Dla Polonii, ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz zaprzyjaźnieni z naszą szkołą p. Barbara Czartoryska i o. Tomasz Zaczkiewicz SAC.

Agata Kornhauser-Duda odbiera kwiaty od uczniów
ks. Dariusz Kowalczyk, Barbara Czartoryska, ks. prałat Józef Maj, o. Tomasz Zaczkiewicz SAC
minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski

Szczególnie ważnym wydarzeniem w tej części uroczystości, było dla nas przemówienie Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Pani Agaty Kornhauser-Dudy, która w ciepły sposób mówiła o naszej szkole, wspominając czas, kiedy sama miała okazję nauczać w niej j. niemieckiego.

Jest to wyjątkowa szkoła, w której zdobędziecie nie tylko bardzo rzetelną, merytoryczną wiedzę, ale będziecie mogli tez rozwijać swoje zainteresowania, a nade wszystko, co uważam jest ogromnie ważne, znajdziecie tutaj ciepło, życzliwość i zrozumienie. (…) Bardzo chciałabym, abyście tę szkołę postrzegali jako miejsce otwierające wam jasne perspektywy na przyszłość.

Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej wyraziła również radość, z tego powodu, że nasi uczniowie chcą wracać do kraju ich przodków, aby tutaj zdobywać wykształcenie i wiązać przyszłość z ojczyzną.

Życzenia od Pani Prezydentowej

Pierwsza Dama osobiście życzyła nam sukcesów oraz tego, aby Polska faktycznie była domem dla naszych uczniów:

Z okazji nadchodzącego nowego roku szkolnego życzę wam oczywiście bardzo dobrych wyników w nauce, ale również samych dobrych chwil i doświadczeń, które będziecie wspominać przez całe życie. Życzę wam również, by Polacy byli dla was gościnni, by byli dla was pomocni i życzliwi. Jednym słowem, byście czuli się tutaj w Polsce jak u siebie i odkrywajcie dziedzictwo kulturowe i tradycję naszego kraju, bądźcie dumni z tego, że jesteście częścią naszego narodu.

Żona Prezydenta zwróciła również uwagę na bardzo ważne aspekty wychowawcze, jakie towarzyszą kształceniu w naszej placówce. Nie tylko kładziemy nacisk na zdobywanie wiedzy z zakresu przedmiotów humanistycznych i ścisłych, aby w przyszłości uczniowie mogli studiować na wymarzonych kierunkach, ale również budujemy tożsamość Polaka – człowieka, który kocha swój kraj i jest dumny ze swojego pochodzenia.

Myślę, że wszyscy, jak tutaj jesteśmy zgromadzeni, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest by młodzi ludzie znali swoją ojczystą historię, czerpiąc z niej dumę, lekcję patriotyzmu, ale przede wszystkim wyciągali wnioski służące budowaniu przyszłości. A to właśnie szkoła jest jedną z najważniejszych społecznych instytucji, od której zależy kształt tej przyszłości. Ja nie mam co do tego wątpliwości, że Kolegium św. Stanisława Kostki to szkoła, która zawsze przykładała ogromną wagę do wychowania młodzieży w duchu patriotycznym, opartym na wartościach chrześcijańskich i za to, również w imieniu mojego męża, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, pragnę państwu bardzo serdecznie podziękować. – mówiła Pani Agata Duda

Zachęcamy do zapoznania się z całą wypowiedzią Pierwszej Damy. Pod linkiem można zobaczyć przemówienie Pani Agaty Kornhauser Dudy: Przemówienie Pani Agaty Kornhauser-Dudy podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego

uroczyste odśpiewanie hymnu Polski