Tym razem zapraszamy do przeczytania artykułu, który napisała jedna z naszych uczennic

Warszawska Starówka

3 czerwca wyszliśmy z klasą na wycieczkę z okazji „Dnia Dziecka”. Postanowiliśmy wybrać się na Warszawską Starówkę. Na Krakowskim Przedmieściu mieliśmy zaplanowanych do obejrzenia kilka miejsc, m.in. pomnik Mikołaja Kopernika. Przy okazji powtórzyliśmy sobie „Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego. Większość pamiętała o wyczynie Alka, który zimą zdjął niemiecką płytę z pomnika, ujawniając napis – „Mikołajowi Kopernikowi – rodacy”.

Kościół Świętego Krzyża i serce Chopina

Kolejnym punktem naszego spaceru edukacyjnego był  Kościół św. Krzyża, a konkretnie miejsce, w którym wmurowano serce Chopina. Jak wiemy, ostatnią wolą „poety fortepianu” było przewiezienie jego serca do Polski i to się spełniło, dzięki siostrze Ludwice, która przetransportowała organ brata w… słoiku.

Dom „bez kantów”

Dowiedzieliśmy się również, dlaczego jeden z gmachów przy Krakowskim Przedmieściu nazywany jest domem „bez kantów”. Jak głosi anegdota, marszałek Piłsudski powiedział murarzom podczas budowy: „Tylko mi panowie bez kantów”, co oznaczało budowanie bez oszustw i kradzieży, ale podobno robotnicy zrozumieli wszystko zbyt dosłownie…

Plac Piłsudskiego

Ostatnim punktem naszej wycieczki był Plac Piłsudskiego. Plac został zbudowany stosunkowo niedawno, ale jest bardzo ważny nie tylko dla Warszawy, lecz także dla całej Polski. To tu 40 lat temu Jan Paweł II wypowiedział zdanie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”. Te słynne słowa nawoływały do walki z komunizmem. Papież dał Polakom nadzieję, odwagę i wiarę, bez których nie sposób byłoby przeciwstawić się systemowi komunistycznemu.

A na zakończenie…

Po tej niezwykłej lekcji historii przyszedł czas na odpoczynek, więc poszliśmy do pizzerii. Mimo upalnego dnia, udało nam się ciekawie i wesoło spędzić czas. Szkoda, że „Dzień Dziecka” jest tylko raz w roku…

Artykuł napisała Elina S. z klasy 3 gimnazjum