Szachy to gra, która rozwija koncentrację i uczy analitycznego myślenia

Zainteresowanie większe niż się można było spodziewać

W maju w naszej szkole ruszyło Koło zainteresowań grą w szachy. Zajęcia dodatkowe dla uczniów prowadzi nauczyciel matematyki z naszego Liceum Polonijnego, dr Tadeusz Ołdakowski. Zainteresowanie grą w szachy jest większe w naszej szkole, niż moglibyśmy się tego spodziewać, w szczególności, wśród uczniów z młodszych klas Szkoły Podstawowej.

10 lat, to dobry wiek żeby grać

właściwie, jeżeli człowiek nie zainteresuje się szachami w bardzo młodym wieku, to później rzadko już po nie sięga – mówi dr Ołdakowski.

Historia gry w szachy nie jest do końca znana. Szacuje się jednak że powstała ok. V-VI w.n.e. W Polsce pierwsze wzmianki na ich temat sięgają czasów Bolesława Krzywoustego. Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje szachy za dyscyplinę sportową.

Zalety gry w szachy

Szachy należą do kategorii gier strategicznych. Żadna rozgrywka nigdy nie ma szans wyglądać tak samo, jak poprzednie. Uczą samodzielnego myślenia, podejmowania decyzji i konsekwencji związanych z błędnym wyborem. Ćwiczą koncentrację i umiejętność analizy sytuacji. Dzięki tego typu zajęciom, można łatwiej i szybciej zauważyć u dzieci ich naturalne zdolności matematyczne i skłonność do logicznego myślenia.

Przede wszystkim jednak, uczą cierpliwości i są świetną alternatywą dla młodego pokolenia, które coraz bardziej zanurzone w cyfrowym świecie, coraz mniej czasu spędza w gronie rówieśników.

Trening nie tylko matematyczny

Jak się okazuje, gra w szachy, nie tylko wpływa korzystnie na rozwijanie zdolności matematycznych u dzieci, ale również rozwija w nich inteligencję emocjonalną i społeczną. Uczy panować nad emocjami, przyjmować gorzki smak porażki i cieszyć się zwycięstwem. To gra, która przekracza wszelkie podziały społeczne, ponieważ zawodnicy nie potrzebują inwestować w nią środków materialnych – stają naprzeciw siebie jak równy z równym.

Cała naprzód!

Zajęcia z gry w szachy odbywają się w naszej szkole regularnie. Dołączyć można w każdej chwili, ale im wcześniej, tym łatwiej będzie dosięgnąć poziomu rówieśników. Zapisy u prowadzącego.