Szczęśliwie, choć w niecodziennych warunkach, udało nam się zakończyć rok szkolny 2019/2020. Tym razem nie było tradycyjnych uroczystości ani pożegnań. A jak było?

Nietypowe zakończenie roku szkolnego

W związku z panującą w całym kraju epidemią Covid-19 nie można było mówić o tradycyjnych uroczystościach kojarzących się z zakończeniem roku szkolnego. Nasza szkoła, zapewne jak i większość innych szkół w naszym kraju, podporządkowując się reżimowi sanitarnemu zadbała o zapewnienie uczniom środków ochrony. Nie było tradycyjnego wspólnego spotkania w szkolnym korytarzu, a uczniowie odbierali świadectwa pojedynczo.

Maseczki, płyny do dezynfekcji rąk

Wg obowiązujących przepisów, związanych z ochroną przed koronawirusem, osoby przebywające w szkole zobowiązane były do noszenia maseczek ochronnych, zasłaniających usta i nos. Uczniowie stawiali się w szkole w wyznaczonych godzinach. W korytarzach oraz w łazienkach zostały zamontowane pojemniki z płynami do dezynfekcji rąk. Wydzielono również strefy dla poszczególnych klas, z wykorzystaniem trzech pieter szkoły (-1, 0, 1) tak, aby usprawnić system przebywania na terenie szkoły. Świadectwa rozdawane były przez wychowawców.

Radość ze spotkania, pomimo dystansu

Mimo tych ograniczeń i związanych z reżimem sanitarnym obostrzeń, sama możliwość spotkania z wychowawcą dała wiele radości. Uczniowie nie zapomnieli o kwiatach i podziękowaniach. Choć tym razem odległość pomiędzy uczniem a nauczycielem była niespotykanie duża. Nie było mowy o uściskach czy podaniu ręki, ale życzliwość i z takimi barierami sobie radzi. A życzliwość była bardzo wyczuwalna. Uśmiech – choć ukryty pod maseczką ochronną zdradzały oczy. Ot, właśnie oczy przecież zdradzają najgłębsze sekrety duszy.

Wakacje na nabranie sił

Przed nami czas wakacji. Czas odpoczynku, zarówno od szkoły, jak i nauki. Niestety, z powodu nauczania zdalnego, w tym roku znacznie wcześniej musieliśmy się rozstać ze szkolnymi murami – dosłownie uwięzieni w domach tęskniliśmy za sobą nawzajem, za tradycyjnymi formami lekcji. Szkoła wszakże to jednostka społeczna – buduje przyjaźnie, umacnia relacje. Dlatego jesteśmy pełni nadziei, że od września będziemy mogli powrócić do tradycyjnego systemu nauki i normalnie rozpocząć zajęcia w naszych ukochanych klasach.

rpt